Adana Haberleri, Adana Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Kozan Tema’dan “Orman Dedektifleri” etkinliği

Kozan Halit Dağlı İlkokulu 3. sınıf öğrencileri, uyguladıkları Tema Vakfı Ağaç Kardeşliği Projesi Kapsamında Orman Dedektifleri adlı etkinlikle Kozan Kalesi Manastır alanında bulunan küçük ormanlık alanda etkinlik düzenlediler. Etkinlik kapsamında çocuklar kendi aralarında; Ekosistem Dedektifleri, Toprak Dedektifleri, Bitki Dedektifleri ve Böcek Dedektifleri olarak 4 farklı gruba ayrıldılar. Etraflarında buldukları bitki ve ağaç çeşitlerinin yaprakları ile toprak ve böcekleri Tema Vakfı tarafından gönderilen gözlem kutularına koyup inceleyerek havanın ve ormanda bulunan canlı cansız varlıkların birbirleri ile olan ilişkilerini gözlemlediler.

Tema Vakfı Kozan Sorumlusu Derya Deniz; Tema Vakfı Ağaç Kardeşliği Projesi kapsamında uygulanan programlardan biri Orman Dedektifleri adlı etkinliktir. Bu etkinlikte ormanlık bir alanda çocuklar ellerindeki mercekli gözlem kutuları ile ormanda bulunan canlı ve cansız türlerini inceleyerek gözlem yapmaktadırlar. Bugün Halit Dağlı İlkokulu 3. sınıf öğrencileri ile birlikte Kozan Kalesi’nde bulunan Manastır alanındaki küçük ormanlık alana gelerek inceleme ve gözlemlerini yaptılar. Daha sonra edindikleri deneyim ve incelemelerinin sonucunu gözlem defterlerine yazarak değerlendirdiler. Bu etkinliğin amacı çocukların ormanda bulunan canlı ve cansız varlıkları ve bunların birbirleri ile olan ilişkilerini yakından incelemelerini sağlayarak ekosistem kavramını zihinlerinde daha somut hale gelmesini sağlamaktırdedi.

Bir önceki yazımız olan Siyah flamingo objektiflere takıldı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir