Adana Haberleri, Adana Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Adana’da “Sümelek Günleri”

Dernek başkanı Osman Bek, kentte yaşayan Türkistanlıları bir araya getiren etkinliğe katılanlara teşekkür etti.

Türkistan’da yüz yıllardır sürdürülen geleneğe göre, bütün komşular bir araya toplanıp sümelek adlı yemeği imece usulü pişiriyor. Sıra ile karıştırılan dev kazandaki yemeğin pişmesi sırasında ilahiler okunuyor, dualar ediliyor. Birliğin ve paylaşmanın sembolü olan yemek komşulara dağıtılıyor. Sümelek yemeğini alan kişi, yemeği getireni boş göndermiyor ve boşalttığı tabağa şeker, tatlı evinde ne varsa koyarak gönderiyor. Gelenek sayesinde komşular arasında dostluk ve paylaşma duygusu pekiştirilmiş oluyor.

Etkinliğe, Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Türksoy Genel Sekreteri Düysen Kaseyinov, Adana Büyükşehir Belediye Başkan vekili Ramazan Akyürek, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni, Büyükşehir Kültür Daire Başkanı Mete Şahin, Kültür Müdürü Yusuf Derekoca, Adana Kardeş Kültür Dernekleri Dönem Başkanı Şeref Kocakaya, STK başkanları katıldı.

Bir önceki yazımız olan Vahşi cinayette kullanılan tabancalar gölde arandı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir